Інструкції з охорони праці

Додайте текст тут...

І. Інструкція з охорони праці при проведенні масових заходів

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2022 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
При проведенні масових заходів

1. Загальні вимоги охорони праці при проведенні масових заходів

1.1. Дія інструкції з охорони праці при проведенні масових заходів поширюються на всіх працівників дошкільного навчального закладу, які здійснюють заходи у приміщеннях з масовим перебуванням людей (дітей, батьків).
1.2. До проведення масових заходів допускаються особи, які:

  • не молодші 18 років, в обов'язковому порядку пройшли періодичний медичний огляд та не мають медичних протипоказань для здійснення роботи в дошкільному навчальному закладі;
  • мають, як правило, спеціальну освіту або відповідний досвід роботи;
  • ознайомилися з інструкціями та пройшли інструктаж на робочому місці;
  • ознайомилися зі змістом інструкцій з експлуатації використовуваного устаткування і пристосувань у приміщеннях з масовим перебуванням дітей, вивчили цю інструкцію.

1.3. Працівник ДНЗ зобов'язаний неухильно дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку, режиму діяльності дитячого садка, вимог інструкції з охорони праці при проведенні масових заходів. Час і місце проведення масових заходів має визначатися наказом по ДНЗ.
1.4. Факторами, які можуть нести небезпеку при проведенні масових заходів, виступають наступні:

  • фізичні (несправне обладнання та інвентар; небезпечна напруга в електромережі; вентиляційна система);
  • хімічні (пил);
  • психофізіологічні (емоційні навантаження; стан паніки або тривоги).

1.5. Про всі несправності електропроводки, обладнання та інвентарю, сантехнічного обладнання, меблів, вікон, вентиляційної системи співробітник дитячого садка зобов'язаний негайно донести інформацію до чергового адміністратора, а в разі його відсутності - завідувачу дитячого садка або завгоспу, крім того, слід занести запис у журнал заявок.
1.6. Приміщення, які використовуються для проведення масових заходів, повинні мати не менше двох евакуаційних виходів, рух до яких позначається світловими покажчиком з написом «Вихід», забезпечені первинними засобами для гасіння пожеж (не менше двох вогнегасників), обладнані автоматичною системою пожежної сигналізації та припливно-витяжною вентиляцією.
1.7. Килими, килимові доріжки та інші покриття для підлоги у приміщеннях з масовим перебуванням людей необхідно надійно кріпити до підлоги.
1.8. Заборонено зменшення ширини проходів між рядами стільців і розміщення в проходах додаткових крісел, стільців та інших предметів.
1.9. Заборонено заповнення приміщень людьми понад встановлених норм.
1.10. Усі віконні отвори приміщень, в яких проводяться масові заходи або не повинні бути заґратовані, або повинні мати розсувні решітки, які під час проведення заходу не можна закривати на ключ.
1.11. У приміщенні, в якому проходять масові заходи, крім організаторів, повинні постійно бути присутні як мінімум два чергових співробітника дитячого садка.
1.12. Працівник ДНЗ зобов'язаний знати місця розташуванн первинних засобів пожежогасіння, а також правила користування ними; знати місце знаходження аптечки.
1.13. Процедура проведення інструктажу дітей з техніки безпеки відбувається на підставі наказу по дошкільному навчальному закладу про проведення конкретного заходу.
1.14. Про виникнення нещасного випадку з учасниками масового заходу, організатори заходу зобов'язані негайно поінформувати керівника, чергового адміністратора та медичну сестру дитячого садка. За необхідності, самостійно надати долікарську допомогу.
1.15. За навмисне порушення цієї інструкції з охорони праці при проведенні масових заходів, працівник ДНЗ буде нести персональну відповідальність згідно з чинним законодавством.

2. Вимоги охорони праці перед проведенням масового заходу

2.1. Перевірити (візуально) справність електричної проводки, обладнання та інвентарю, сантехнічного обладнання, вентиляційної системи, меблів; цілісність скла на вікнах.
2.1. Перевірити правильність установки обладнання та справність інвентарю, здійснити необхідні зміни з метою виключення можливості отримання травм.
2.3. Провести інструктаж вихованців дитячого садка з техніки безпеки.
2.4. Здійснити ретельну перевірку приміщення, евакуаційні шляхи і виходи на відповідність їх вимогам пожежної безпеки, а також переконатися у наявності і правильному функціонуванні первинних засобів пожежогасіння, телефонного зв'язку і пожежної автоматики.
2.5. Забезпечити контроль проведення провітрювання приміщення та вологого прибирання.
2.6. У разі виявлення несправності обладнання та інвентарю, співробітник зобов'язаний негайно сповістити завгоспа, а за його відсутності - чергового адміністратора, а також внести відповідний запис у зошит заявок.
2.7. Заборонити дітям вхід до приміщення, якщо виявлені невідповідності приміщення, обладнання і використовуваного інвентарю встановленим у цьому розділі вимогам, а також при неможливості виконання зазначених у розділі підготовчих дій для роботи.

3. Вимоги охорони праці під час проведення масового заходу

3.1. В ході проведення масового заходу необхідно забезпечити дотримання цієї інструкції з охорони праці при проведенні масових заходів у ДНЗ, правил експлуатації устаткування та інвентарю, електроосвітлення.
3.2. Працівник зобов'язаний:

  • підтримувати порядок і чистоту в приміщенні;
  • контролювати дотримання дітьми правил поведінки в ДНЗ;
  • дотримуватися вимог пожежної безпеки.

3.3. Під час проведення заходу суворо заборонено:

  • скупчення невикористаного обладнання та інвентарю в приміщенні;
  • заповнення приміщення людьми вище встановлених норм;
  • застосування для прикраси приміщення саморобних електричних гірлянд, іграшок з легкозаймистих матеріалів, вати;
  • використання відкритого вогню (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні, хлопавки, петарди тощо), створення світлових ефектів із застосуванням хімічних та інших речовин, які можуть викликати займання;
  • одягання дітей у костюми з легкозаймистих матеріалів;
  • повне вимкнення електричного освітлення;
  • закриття на замок евакуаційних виходів та ґрат на вікнах;
  • вимикання світлових покажчиків «Вихід»;
  • залишення вихованців без нагляду.

3.4. При відкриванні вікон необхідно стежити за відсутністю протягів, які можуть спричинити розбиття скла.

4. Вимоги охорони праці після закінчення масового заходу

4.1. Після закінчення масового заходу в обов'язки працівника входить:

  • забезпечення організованого виходу дітей із приміщення;
  • приведення обладнання і використовуваних засобів у початковий стан;
  • транспортування використовуваного інвентарю та обладнання до спеціальних місць, призначених для їх зберігання;
  • перекриття кранів;
  • закриття вікон;
  • відключення освітлення;

4.2. У разі виявлення несправності меблів, обладнання, вентиляційної системи, порушення цілісності вікон, інформувати про це завгоспа, а за його відсутності - завідувача ДНЗ, внести запис до журналу заявок.

5. Вимоги охорони праці в аварійних ситуаціях

5.1. При виникненні аварійних ситуацій (замикання електропроводки, прорив водопровідних труб, задимлення, поява сторонніх запахів та ін.), які можуть призвести до отримання травм і (або) отруєння дітей, працівник зобов'язаний негайно, не допускаючи паніки, вивести з приміщення вихованців ДНЗ, керуючись при цьому схемою евакуації і дотримуючись поряду; інформувати про інцидент, що стався, завгоспа, а в разі його відсутності - чергового адміністратора ДНЗ.
5.2. У разі появи постраждалих серед дітей, потрібно звернутися до медичної сестри, а при екстреній необхідності, самостійно надати долікарську допомогу.
5.3. Якщо станеться спалах, співробітник повинен відключити живлення, без паніки евакуювати дітей у відповідності з наявною схемою, повідомити про подію до пожежної охорони та безпосередньому керівникові, після чого оперативно приступити до гасіння пожежі наявними засобами.

6. Прикінцеві положення інструкції

6.1. Перевірка та перегляд інструкції з охорони праці при проведенні масових заходів у дошкільному навчальному закладі здійснюється з періодичністю один раз на 5 років.
6.2. Інструкцію з охорони праці при проведенні масових заходів необхідно достроково переглянути в наступних випадках:

  • при внесенні доповнень і поправок до міжгалузевих та галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці;
  • при будь-яких змінах умов праці в конкретному приміщенні;
  • при впровадженні нової техніки і (або) технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій, що сталися, нещасних випадків і професійних захворювань;
  • на вимогу представників органів інспекції праці.

6.3. Якщо по закінченні п'яти років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції умови праці не піддавалися змінам, то її дія може бути продовжена на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасні зміни і доповнення, а також перегляд цієї інструкції покладено на відповідального з охорони праці в ДНЗ.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

ІІ. Інструкція з охорони праці при проведенні екскурсій

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2022 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
При проведенні екскурсій

1. Загальні положення інструкції з охорони праці

1.1. До участі в екскурсіях допускаються діти дошкільного навчального закладу, які пройшли інструктаж з охорони праці, ознайомилися з інструкцією з охорони праці при проведенні екскурсій і не мають яких-небудь протипоказань за станом здоров'я.
1.2. Об'єкт для екскурсії повинен бути вибраний такий, на якому забезпечується повна безпека її проведення.
1.3. Вихователь несе персональну відповідальність за охорону життя дітей, за дотримання інструкції з охорони праці при проведенні екскурсій, а також правил техніки безпеки.
1.4. Керівник екскурсії повинен вести постійне спостереження за дітьми, які беруть участь в екскурсії.
1.5. Не дозволяється проводити екскурсію в разі погіршення природних умов: настання грози, під час дощу, туману та в темний час доби.
1.6. Під час проведення екскурсії в обов'язковому порядку повинна бути медична аптечка, повністю укомплектована набором усіх необхідних медикаментів і перев'язувальних засобів, призначена для термінового надання першої невідкладної медичної допомоги потерпілим при травмах.
1.7. Усі діти зобов'язані під час проведення екскурсії суворо дотримуватися правил протипожежної безпеки, положень інструкції з охорони праці при проведенні екскурсій вихованців.
1.8. Під час екскурсії групу дітей повинні супроводжувати двоє дорослих.
1.9. Про кожний нещасний випадок потерпілий або очевидець зобов'язаний терміново доповісти керівнику екскурсії, який у свою чергу повинен негайно надати першу невідкладну медичну допомогу потерпілому, за необхідності, транспортувати потерпілого до найближчого медичного закладу, повідомити про подію адміністрацію навчального закладу.
1.10. Під час екскурсії діти повинні суворо дотримуватися правил поведінки, не порушувати встановленого порядоку проведення екскурсії, а також дотримуватися правил особистої гігієни.
1.11. При проведенні екскурсії на природу можливий вплив на дітей наступних небезпечних і шкідливих факторів:

  • отримання травм при пересуванні без взуття, а також без відповідного одягу (штанів, панчох чи колготок);
  • укуси отруйних тварин і плазунів (змії, павукоподібні, багатоногі тощо);
  • зараження інфекційними хворобами в разі укусу їх переносниками (гризуни, кліщі, комахи тощо);
  • харчові отруєння отруйними рослинами, плодами та грибами;
  • зараження різними кишковими інфекціями при вживанні води з відкритих неперевірених водойм.

2. Вимоги безпеки перед початком екскурсії

2.1. Перед кожною екскурсією діти повинні бути ознайомлені із загальною характеристикою об'єкта екскурсії, з інструкцією з охорони праці при проведенні екскурсії, її маршрутом і правилами безпеки, яких слід дотримуватись під час проведення екскурсії.
2.2. Кількість дітей, які одночасно беруть участь в екскурсії, не повинна перевищувати 25 осіб.
2.3. Вирушаючи на екскурсію з дітьми, педагог повинен мати при собі дорожню медичну аптечку першої невідкладної допомоги, перевірити її укомплектованість всіма необхідними лікарськими засобами та перев'язувальним матеріалом.
2.4. Допущені до екскурсії діти повинні бути одягнені у відповідний одяг, не мати при собі предметів, що створюють небезпеку під час проведення екскурсії.
2.5. Перед початком проведення екскурсії необхідно зробити перекличку і перевірити всіх присутніх дітей відповідно списку.
2.6. Перед проведенням екскурсії на природу її керівник повинен ретельно обстежити ту ділянку місцевості, куди будуть виведені діти, вибираючи місця, де відсутні небезпеки для життя і здоров'я дітей, а також безпечні маршрути пересування.
2.7. Необхідно одягнути одяг і взуття, які відповідають сезону та погоді. Для запобігання травм і укусів ніг, слід надіти брюки, панчохи або колготки. Щоб уникнути натирання ніг, взуття повинно бути підібране за розміром.

3. Вимоги безпеки під час екскурсії

3.1. Другу перекличку і відмітку присутніх на екскурсії дітей слід провести після прибуття на місце екскурсії.
3.2. У разі доставки дітей до місця екскурсії громадським транспортом, посадку слід здійснювати групами під керівництвом супроводжуючого працівника навчального закладу. При цьому в транспортні засоби входять спочатку діти, а потім керівник екскурсії. У такому ж порядку необхідно здійснювати висадку з транспортного засобу. Допускається доставляти дітей до місця екскурсії також на спеціально виділених транспортних засобах. Для цієї мети дозволяється використовувати шкільні автобуси.
3.3. Перевозити дітей на відкритих вантажних машинах категорично заборонено.
3.4. Під час екскурсій суворо заборонено розводити багаття, щоб уникнути виникнення пожежі та отримання дітьми опіків.
3.5. Категорично забороняється під час екскурсії пити воду з відкритих водойм. Слід заздалегідь підготувати і взяти з собою питну воду.
3.6. Під час екскурсії дітям суворо заборонено знімати взуття і ходити босоніж.

4. Вимоги безпеки після закінчення екскурсії

4.1. Після завершення екскурсії, перед відправленням у зворотній шлях, керівник екскурсії повинен вивести всіх дітей з об'єкта екскурсії і перевірити наявність їх за списком.
4.2. Після повернення з екскурсії, відповідальний вихователь повинен ще раз перевірити всіх дітей за списком.
4.3. Після екскурсії всім дітям необхідно вимити руки з милом.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. У випадку аварійної ситуації на місці екскурсії, відповідальний супроводжуючий, призначений наказом по дошкільному навчальному закладу, повинен вивести всіх дітей у безпечне місце.
5.2. При нещасному випадку всіх дітей виводять у безпечне місце, а потерпілому негайно надають першу невідкладну долікарську допомогу, при необхідності організовують його транспортування до найближчого медичного закладу і, в обов'язковому порядку, повідомляють про те, що трапилося, батькам та адміністрації дошкільного навчального закладу.
5.3. У разі укусу отруйними плазунами або комахами, слід негайно відправити потерпілого до найближчого медичного закладу і доповісти про це адміністрації ДНЗ, поставити до відома батьків.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

_____________________
(підпис)

ІІІ. Інструкція з охорони праці при перевезенні вихованців автомобільним транспортом

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2022 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
При перевезенні вихованців автомобільним транспортом

1. Загальні вимоги безпеки при перевезенні

1.1. Перевозити вихованців автомобільним транспортом дозволяється особам у віці 20 років і старше, які вивчили інструкцію з охорони праці при перевезенні вихованців автомобільним транспортом, пройшли інструктаж з охорони праці, медогляд, мають посвідчення водія 1 або 2 класу, категорії Д, Е та безперервний стаж роботи водія не менше трьох останніх років.
1.2. До небезпечних факторів при перевезенні відносяться:

  • отримання травм під час посадки або висадки із автобуса на проїжджій частині дороги іншим транспортним засобом, що рухається.
  • травмування під час порушення правил дорожнього руху або при використанні технічно несправних транспортних засобів;
  • травмування у разі різкого гальмування автобуса;
  • травмування у дорожньо-транспортних пригодах.

1.3. Під час перевезення автобусом, дітей необхідно супроводжувати двом працівникам дошкільного навчального закладу, на яких покладено відповідальність за життя і здоровʼя дітей. Батьки дітей не є супроводжуючими, на них не може бути покладена відповідальність за забезпечення безпеки при перевезенні.
1.4. Автобус, призначений для перевезення вихованців, повинен мати спереду і позаду попереджувальний знак «Діти», а також вогнегасник та медичну аптечку.
1.5. Водій автобуса повинен суворо дотримуватися справжньої інструкцїю, а також інструкції з пожежної безпеки для автотранспортного засобу.
1.6. При ДТП з отриманням травм дітьми, відповідальна за перевезення дітей особа зобов'язана:

  • телефоном або через проїжджаючих водіїв доповісти про подію адміністрації дошкільного навчального закладу, до ДАІ та медичного закладу;
  • за необхідності, вжити термінових заходів щодо евакуації дітей з місця ДТП та організувати доставку постраждалих до найближчого медичного закладу.

1.7. Здійснюючи перевезення вихованців, слід суворо дотримуватися встановленого порядку перевезення і правил особистої гігієни.
1.8. Особи, що допустили невиконання або порушення правил, встановленних інструкцією з охорони праці при перевезенні вихованців автомобільним транспортом, несуть відповідальність згідно із законодавством.

2. Вимоги безпеки перед виїздом

2.1. Перевезення вихованців дозволяється виклчно за письмовим наказом керівника навчального закладу, наказ доводиться до відповідальних за перевезення під розпис.
2.2. З метою забезпечення безпеки перевезення, адміністрація дошкільного навчального закладу, не пізніше ніж за три дні до виїзду, письмово повідомляє органи ДАІ про перевезення дітей.
2.3. Відповідальні за перевезення дітей особи повинні:

  • пройти цільовий інструктаж за правилами перевезення дітей із записом у журналі реєстрації інструктажів з охорони праці;
  • мати дієві засоби мобільного зв'язку, список дітей, завірений керівником навчального закладу, копію повідомлення органів ДАІ про перевезення.
  • провести інструктаж вихованців про правила поведінки під час перевезення з обов'язковою реєстрацією у журналі реєстрації інструктажів.
  • упевнитися в технічній справності автобуса, ознайомившись із подорожнім листом та оглянувши автобус.
  • переконатися в наявності на автобусі спереду та позаду попереджувального знаку «Діти», а також перевірити наявність в автобусі вогнегасника та медичної аптечки.

2.4. Кількість пасажирів автобуса має відповідаи кількості посадкових місць. Стояти в проходах між сидіннями не дозволяється.
2.5. При укладенні договорів з туристичними фірмами і власниками автотранспорту, включити їх відповідальність за безпеку перевезення дітей під час екскурсії, здійснення ними належного контролю за умовами перевезення дітей автобусом (наявність ліцензії власника транспорту, проходження техогляду та ін).
2.5. Водій автобуса повинен здійснювати посадку вихованців ДНЗ виключно з боку тротуару або узбіччя дороги.

3. Вимоги безпеки під час поїздки

3.1. Під час руху автотранспортного засобу, дітям необхідно дотримуватися дисципліни та виконувати всі вказівки старших. Необхідно своєчасно інформувати відповідального за перевезення дітей або його заступника про погіршення стану свого здоров'я або травмування.
3.2. Під час руху автобуса забороняється стояти і ходити по салону автобуса, забороняється висовуватися з вікон і виставляти у вікна руки.
3.3. Швидкість руху автобуса під час перевезення вихованців повинна бути не більше 60 км/год.
3.4. У світлий час доби перевезення вихованців здійснюється з включеним ближнім світлом фар.
3.5. Не допускається перевезення в автотранспортному засобі сторонніх осіб та заборонених до перевезення предметів (колючих і ріжучих, газових балончиків, скляних пляшок, легкозаймистих і горючих речовин, піротехнічних виробів тощо).
3.6. Щоб уникнути травмування у разі різкого гальмування автобуса, потрібно упертися ногами в підлогу салону і руками міцно триматися за поручень, який знаходиться попереду сидіння.
3.7. Під час поїздки дотримуватися положень інструкції з перевезення вихованців автомобільним транспортом.
3.8. Перед нерегульованим залізничним переїздом, зупинити автотранспортний засіб, переконатися в безпеці проїзду через залізницю, а потім продовжити рух.
3.9. При перевезенні вихованців двома і більше автобусами, колона повинна супроводжуватися співробітниками ДАІ.
3.10. Заборонено перевозити дітей у темний час доби, під час ожеледиці, в умовах обмеженої видимості (туман, дощ, снігопад, хуртовина тощо), при штормовому попередженні, а також при обґрунтованій забороні поїздки органами ДАІ.

4. Вимоги безпеки після закінчення поїздки

4.1. Після закінчення поїздки, водій автотраспортного засобу повинен зʼїхати на узбіччя дороги або підʼїхати до тротуару і зупинити автобус.
4.2. Виходити з автобуса вихованцям можна тільки з дозволу відповідальної особи, тільки в бік тротуару або узбіччя дороги.
4.3. Інструкцією з охорони праці при перевезенні вихованців автомобільним транспортом категорично забороняється виходити на проїжджу частину і перебігати дорогу.
4.4. Відповідальні за перевезення дітей особи повинні:

  • звірити за списком наявність усіх вихованців;
  • доповісти керівнику дошкільного навчального закладу про завершення перевезення дітей, про відсутність травмування вихованців.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. У разі виникнення неполадок у роботі двигуна і систем автобуса, водій зобовʼязаний прийняти вправо, з'їхати на узбіччя дороги, зупинитися та вжити заходів щодо усунення неполадок. Рух автотранспортного засобу продовжити тільки після повного усунення виниклої несправності.
5.2. У разі отримання вихованцями травми, необхідно надати першу медичну допомогу потерпілому, за необхідності, доставити його до найближчого медичного закладу і доповісти про це адміністрації дошкільного навчального закладу, а також батькам потерпілого.
5.3 У разі дорожньо-транспортної пригоди, евакуювати дітей з місця ДТП, надати першу долікарську допомогу потерпілим, за необхідності, викликати швидку допомогу, відправити до найближчого медичного закладу, повідомити про подію за допомогою мобільного зв'язку в органи ДАІ та адміністрації дошкільного навчального закладу.
5.4. При загорянні двигуна або ходової частини автотранспортного засобу, необхідно негайно зупинити автобус, евакуювати дітей на безпечну відстань і повідомити про подію за допомогою мобільного зв'язку до найближчої пожежної частини та адміністрації ДНЗ
5.5. При перекиданні автобуса прийняти всі необхідні заходи до евакуації дітей із салону через запасні виходи, вікна, люки, попередньо відключивши масу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

IV.Інструкція з охорони праці під час проведення спортивних і рухливих ігор

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2022 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
під час проведення спортивних і рухливих ігор
(футбол, волейбол, баскетбол)

1. Загальні вимоги безпеки при проведенні спортивних і рухливих ігор

1.1. Інструкція з охорони праці під час проведення спортивних і рухливих ігор розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 в редакції від 30 січня 2017 року № 140.
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класів під час проведення спортивних і рухливих ігор у спортивному залі, а також виховних заходів та позашкільних занять з предмету фізична культура.
1.3. До навчальних занять, що включають спортивні та рухливі ігри, мають допуск особи, які пройшли обов'язковий періодичний медичний огляд, вивчили цю інструкцію з охорони праці та пройшли вступний інструктаж з охорони праці.
1.4. Під час занять має суворо дотримуватися розклад навчальних занять, а також встановлені режими занять і відпочинку.
1.5. Під час проведення навчальних занять, що включають спортивні та рухливі ігри, можливий вплив на учнів наступних небезпечних факторів:

  • отримання травм при виникненні зіткнень учнів;
  • при порушенні правил поведінки під час гри;
  • при падіннях на мокрій, слизькій підлозі або майданчику;
  • травми при грубій грі й невиконання вимог судді;
  • виконання вправ без розминки.

1.6. Навчальні заняття, що включають спортивні та рухливі ігри, необхідно проводити тільки в спортивному одязі і спортивному взутті з нековзною підошвою.
1.7. При проведенні навчальних занять, що включають спортивні та рухливі ігри, обов'язково повинна бути в наявності медична аптечка, укомплектована всіма необхідними медикаментами і перев'язувальними засобами для екстреного надання першої невідкладної медичної допомоги постраждалим при отриманні ними будь-яких травм.
1.8. Викладач навчальних занять і учні зобов'язані суворо дотримуватися правил пожежної безпеки, знати і вміти швидко знаходити місця зберігання первинних засобів пожежогасіння.
1.9. Про кожний нещасний випадок, який стався з ким-небудь з учнів, викладач навчальних занять повинен негайно повідомити адміністрацію загальноосвітнього навчального закладу (школи). Викладач навчальних занять зобов'язаний негайно надати першу невідкладну медичну допомогу потерпілому.
1.10. Під час проведення навчальних занять викладач і учні повинні дотримуватися правил проведення спортивної гри, носіння спортивного одягу і спортивного взуття, а також правила особистої гігієни.
1.11. Учням забороняється:

  • приносити на заняття колючі, ріжучі, легкозаймисті предмети;
  • бігати без дозволу вчителя, відкривати вікна, фрамуги; штовхати один одного; кидати різні предмети друг у друга;
  • торкатися без дозволу вчителя спортивного обладнання та інвентар.

1.12. Вчитель зобов'язаний:

  • пройти інструктаж з охорони праці при проведенні занять з спортивними і рухливими іграми;
  • підготувати спортивний інвентар для занять;
  • провести інструктаж з охорони праці й техніку безпеки щодо спортивних і рухливих іграх для всіх учнів з обов'язковою відміткою в «Журналі інструктажу з техніки безпеки»;
  • про виниклі несправності повідомити адміністрації школи;
  • виключити з користування непридатне встаткування;
  • забезпечити порядок і дисципліну учнів під час занять і в процесі підготовки до них на перервах;
  • використовувати різні форми проведення розминки перед проведенням уроку з рухливих і спортивних ігор.

1.13. Вчителю забороняється:

  • залишати без догляду учнів на уроці й на перерві;
  • допускати до занять учнів, що не пройшли інструктаж з охорони праці й техніки безпеки на заняттях з спортивних і рухливих ігор;
  • використовувати несправне спортивне встаткування й інвентар;
  • ремонтувати несправне електроустаткування самостійно.

1.14. Учні, що допустили невиконання або порушення інструкції з охорони праці під час проведення спортивних і рухливих ігор, залучаються до відповідальності й з усіма учнями проводиться позаплановий інструктаж з охорони праці.
1.15. При заняттях спортивними та рухливими іграми повинна бути аптечка, укомплектована необхідними медикаментами й перев'язними засобами для надання першої допомоги потерпілим.
1.16. Особи, які допустили невиконання або порушення цієї інструкції з охорони праці під час проведення спортивних і рухливих ігор, повинні бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку а, при необхідності, повинні бути пройти позачергову перевірку знання норм і правил охорони праці.

2. Вимоги безпеки перед початком занять зі спортивних і рухливих ігор

2.1. Перед початком занять вчителю необхідно переконатися в надійності установки і кріплення стійок і перекладин футбольних воріт, баскетбольних щитів та іншого спортивного обладнання.
2.2. Необхідно перевірити загальний стан спортивного майданчика, а також переконатися у відсутності на ній будь-яких сторонніх предметів.
2.3. Заняття з спортивних і рухливих ігор проводяться на спортивних площадках і в залах, що мають розміри, які відповідають вимогам правил гри.
2.4. Учням необхідно надіти спортивну форму і спортивне взуття з нековзною підошвою.
2.5. Заняття повинні проходити на сухій площадці. Якщо гра проводиться в залі, підлога повинна бути чисто вимитою і сухою. Забороняється проводити заняття на підлозі, натертій мастикою.
2.6. Забороняється грати з кільцями, браслетами на руках, сергами у вухах і інших прикрасах. Нігті повинні бути коротко обстрижені.
2.7. Всі гострі й виступаючі предмети повинні бути заставлені матами й обгороджені.
2.8. Вчитель зобов'язаний:

  • підготувати спортивний зал або спортивну площадку для забезпечення безпеки й ефективності заняття;
  • при занятті в спортивному залі перевіряє підлоги (на підлогах після вологого збирання грати забороняється); проводити заняття з спортивних та рухливих ігор дозволяється на полях з рівним покриттям (без ям, канав, каменів, калюж), захищених від проїзних магістралей, загазованості й запилення,
  • перевірити перед початком занять одяг учнів, ознайомитися з медичними показаннями,
  • перевіряти справність спортивного встаткування перед кожним уроком;
  • забезпечити безпечне використання спортивного встаткування й інвентарю, наявного в спортивному залі й на спортмайданчику;
  • перевіряти справність спортивного встаткування перед кожним уроком;
  • перевірити надійність кріплення баскетбольних щитів, волейбольної сітки, стійок та інших снарядів;
  • перевірити перед початком занять одяг і взуття учнів, ознайомитися з медичними показаннями,
  • провести розминку;
  • показати правильність виконання прийомів; проінструктувати учасників з техніки безпеки, правил гри, безпечної техніки відбору м'яча тощо.
  • дотримуватися правил при виборі навантаження для кожного учня.

2.9. Вчителеві забороняється:

  • залишати без догляду учнів на уроках і під час змін;
  • допускати до занять учнів, що не пройшли інструктаж з охорони праці й техніку безпеки на заняттях по спортивних і рухливих іграх;
  • використовувати несправне спортивне встаткування.

2.10. Учні зобов'язані:

  • надягти спортивний костюм і спортивне взуття з неслизькою підошвою в роздягальні спортзалу до початку уроку;
  • виконувати вимоги охорони праці й правила для учнів на заняттях з спортивних і рухливих ігор.
  • приступати до основного навантаження тільки після розминки.

2.11. Спізнілі до початку заняття або ігри не допускаються до неї.

3. Вимоги охорони праці під час занять зі спортивних і рухливих ігор

3.1. Починати гру, робити зупинки в грі і закінчувати гру учням необхідно тільки по команді (сигналу) викладача навчальних занять.
3.2. Необхідно суворо дотримуватися правил проведення рухливих ігор.
3.3. Під час падінь необхідно максимально згрупуватися для попередження травмування.
3.4. Необхідно уважно слухати і виконувати всі команди (сигнали) викладача навчальних занять, що включають спортивні та рухливі ігри (футбол, волейбол, баскетбол).
3.5. Для уникнення травм необхідно провести розминку та розігрів м'язів.
3.6. Тренувальні ігри повинні проходити відповідно до правил даних видів спорту.
3.7. Учні зобов'язані:

  • починати гру, робити зупинки в грі й закінчувати гру тільки по команді (сигналу) вчителя;
  • суворо виконувати правила проведення рухливої чи спортивної гри;
  • уникати зіткнень із гравцями, поштовхів і ударів по руках і ногам гравців;
  • при падінні необхідно згрупуватися щоб уникнути одержання травми;
  • уважно слухати й виконувати всі команди (сигнали) учителя.

3.8. Учням забороняється:

  • організовувати спортивні ігри під час відсутності вчителя;
  • брати участь у спортивних і рухливих іграх без спортивної форми й взуття;
  • порушувати вимоги охорони праці під час спортивних і рухливих ігор.

3.9. Вчитель зобов'язаний:

  • забезпечити безпечну участь всіх учнів у навчальному процесі;
  • забезпечити безпечне використання спортивного встаткування й інвентарю;
  • забезпечити стійку дисципліну на уроці;
  • забезпечити показ виконання необхідних прийомів спортивних і рухливих ігор;
  • дотримуватися принципу доступності виконання вимог учителі учнями, використовувати особистісно-орієнтований підхід до учнів.

3.10. Вчителеві забороняється:

  • допускати до занять учнів, що мають медичні протипоказання;
  • залишати без догляду учнів;
  • використовувати несправне спортивне встаткування.

3.11. Під час занять з спортивних і рухливих ігор полі (майданчику) не повинно бути сторонніх осіб і предметів, які можуть стати причиною травм. За воротами й в 10 м біля них, а також у секторах для метання й стрибків не повинні перебувати сторонні особи й спортсмени, що займаються іншими видами спорту.
3.12. Під час проведення ігор учні повинні дотримуватися ігрової дисципліни й порядок виконання отриманих завдань, не застосовувати грубих і небезпечних прийомів, вести гру відповідно до правил змагань.
3.13. При виконанні стрибків, при випадкових зіткненнях і падіннях футболіст повинен уміти застосовувати самостраховку.

4. Вимоги безпеки при виникненні аварійних ситуацій

4.1. При виявленні будь-яких несправностей спортивного обладнання та інвентарю необхідно зупинити проведення навчального заняття і своєчасно повідомити про це адміністрацію загальноосвітнього навчального закладу. Продовження навчального заняття можливе тільки після усунення всіх несправностей або заміни спортивного обладнання та інвентарю.
4.2. При отриманні будь-ким з учнів травми необхідно негайно надати першу невідкладну медичну допомогу потерпілому, негайно повідомити про те, що трапилося адміністрації загальноосвітнього
навчального закладу, а, при необхідності, відправити потерпілого до найближчої лікувальної установи.
4.3. При виникненні пожежі в спортивному залі, необхідно негайно евакуювати всіх учнів із залу через всі наявні евакуаційні виходи, негайно повідомити про пожежу адміністрації загальноосвітнього навчального закладу та найближчому відділенню пожежної охорони, потім необхідно приступити до гасіння пожежі за допомогою всіх наявних первинних засобів пожежогасіння.

5. Вимоги безпеки після завершення занять з проведенням спортивних і рухливих ігор

5.1. Необхідно прибрати спортивний інвентар у спеціально відведені для цього місця і провести вологе прибирання спортивного залу.
5.2. Ретельно провітрити спортивний зал.
5.3. Учням необхідно зняти з себе спортивний одяг, спортивне взуття та прийняти душ або вимити обличчя і руки водою з використанням мила.

6. Завершальні положення інструкції

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці під час занять зі спортивних і рухливих ігор повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
6.2. Дана інструкція повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці та техніки безпеки;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) нових технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • на вимогу Державної служби України з питань праці або Держнаглядохоронпраці України.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки під час занять зі спортивних і рухливих ігор умови праці не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

V. Інструкція з охорони праці у спортивній залі

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2022 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
у спортивній залі

1. Загальні вимоги безпеки у спортивному залі

1.1. Інструкція з охорони праці під час проведення занять з фізичної культури у спортивній залі розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15 в редакції від 30 січня 2017 року № 140.
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класів під час проведення уроків фізкультури у спортивному залі, а також виховних заходів та позашкільних занять з предмету фізична культура.
1.3. Положення інструкції з охорони праці у спортивній залі поширюються на всіх співробітників загальноосвітнього навчального закладу, які проводять навчальні заняття з школярами в спортивному залі (викладачів, педагогів додаткової освіти, інструкторів фізкультури і т.п.).
1.4. До самостійної роботи в спортзалі мають допуск особи, які:

  • досягли віку 18 років, мають обов'язковий періодичний медичний огляд при відсутності будь-яких медичних протипоказань для самостійної роботи в спортивному залі;
  • отримали належну педагогічну освіту (базову або вищу) та мають відповідний досвід роботи в загальноосвітньому навчальному закладі;
  • пройшли вступний інструктаж з техніки безпеки та інструктаж на робочому місці;
  • ознайомлені з інструкціями з охорони праці та інструкціями з експлуатації спортивного обладнання і пристосувань.

1.5. Викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, зобов'язаний суворо дотримуватися Правил внутрішнього трудового розпорядку, а також режим роботи загальноосвітнього навчального закладу. Графік роботи в спортивному залі визначається розкладом навчальних занять, яке має бути затверджене директором загальноосвітнього навчального закладу.
1.6. Шкідливими і небезпечними чинниками при проведенні роботи в спортивному залі є:

  • фізичні фактори, такі як різне спортивне обладнання та інвентар; висока напруга в електричній мережі; система вентиляції; статичні і динамічні перевантаження);
  • хімічні фактори, такі як підвищене забруднення повітря в навчальному приміщенні пилом.

1.7. Про всі виявлені несправності на робочому місці, викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, зобов'язаний негайно повідомити інженеру з охорони праці та заступнику директора з АГР, а в разі їх відсутності на робочому місці - черговому адміністратору або директору загальноосвітнього навчального закладу.
До таких несправностей відносяться:

  • несправності в роботі електропроводки;
  • несправності спортивного обладнання та інвентарю;
  • несправності сантехнічного та вентиляційного обладнання в спортзалі, роздягальнях, тренерської;
  • несправності меблів;
  • порушення цілісності віконних рам і стекол.

Факт виявлення несправності необхідно обов'язково внести у вигляді відповідного запису в журнал заявок.
1.8. Для забезпечення пожежної безпеки в спортивному залі в визначеному і легкодоступному місці повинен зберігатися справний вогнегасник.
1.9. Для надання першої невідкладної долікарської допомоги в визначеному і легкодоступному місці спортивного залу повинна знаходитися медична аптечка, повністю укомплектована всіма необхідними медикаментами і перев'язочними засобами, термін придатності якої повинен регулярно перевірятися.
1.10. У залі на видному місці повинна бути розміщена інструкція з техніки безпеки у спортивному залі, призначена для учнів школи.
1.11. На початку кожного навчального року необхідно проводити з усіма учнями вступний інструктаж (для цього необхідно відокремити урок за планом) з техніки безпеки з обов'язковим внесенням запису до відповідного журналу.
1.12. Перед початком роботи з новим типом спортивного обладнання (інвентарю) і виконанням нових видів фізичних вправ необхідно провести з учнями інструктаж з техніки безпеки з обов'язковим внесенням запису до відповідного журналу.
1.13. У разі отримання травми будь-ким з учнів викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, зобов'язаний терміново повідомити про те, що трапилося черговому адміністратору і медичному працівнику даного освітнього закладу. При необхідності негайно надати першу невідкладну долікарську допомогу потерпілим.
1.14. У разі невиконання або порушення будь-ким з учнів техніки безпеки з усіма учнями необхідно провести позаплановий інструктаж з техніки безпеки з його обов'язковою реєстрацією у відповідному журналі.
1.15. Всі вікна в спортивному залі не повинні мати решіток, або мати орні грати з замками, ключі від яких повинні зберігатися в визначеному і легкодоступному місці.
1.16. Заняття з фізичної культури та спорту у загальноосвітніх навчальних закладах проводяться відповідно до програми з фізичної культури, затверджених МО України. Уроки, заняття в гуртках, секціях повинні проводитися тільки вчителями фізичної культури або особами, які мають належну освіту та кваліфікацію.
1.17. Дозвіл на введення в експлуатацію спортивних споруд та проведення занять з фізкультури і спорту під час прийому загальноосвітнього навчального закладу до нового навчального року надає комісія, створена відповідно до рішення виконкому райради.
1.18. Переобладнання спортивних споруд та встановлення додаткового обладнання дозволяється тільки за узгодженням з представниками райради, районного управління освіти, пожежного нагляду та районної санепідемстанції.
1.19. Кількість місць у спортивному залі під час проведення занять встановлюється із розрахунку 2.8 кв. м. на одного учня. Заповнювати зал понад встановлену норму не дозволяється.
1.20. Підлоги спортивних залів повинні бути пружними, без щілин і заструпів, мати рівну, горизонтальну і неслизьку поверхню. Вона не повинна деформуватися від миття і до початку занять має бути сухою і чистою.
1.21. За будь-яке невиконання або порушення положень інструкції з охорони праці у спортзалі, викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, несе персональну відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

2. Вимоги безпеки перед початком занять у спортзалі

2.1. Необхідно візуально перевірити справність електропроводки, спортивного обладнання та інвентарю, сантехнічного обладнання, системи вентиляції, меблів, а також цілісність усіх стекол у віконних отворах.
2.2. У разі виявлення будь-яких несправностей спортивного обладнання та інвентарю викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, зобов'язаний своєчасно проінформувати про це заступника директора з АГР, а при його відсутності на робочому місці - чергового адміністратора загальноосвітнього навчального закладу і внести відповіді записи до журналу.
2.3. Необхідно перевірити правильність установки спортивного обладнання та справність спортивного інвентарю, провести необхідні зміни з метою виключення травмонебезпечних ситуацій з учнями.
2.4. Новоприбулих школярів, до моменту надання ними медичної довідки про групу здоров'я, вважати віднесеними до IV групи.
2.5. Потрібно перевірити наявність необхідного спортивної одягу та взуття у всіх учнів перед початком занять у спортивному залі.
2.6. Необхідно звільнити всіх учнів від навчальних занять в спортзалі в разі виявлення будь-яких невідповідностей спортивного обладнання та інвентарю встановленим в даній інструкції з охорони праці в спортивному залі вимогам, а також під час неспроможності виконати зазначені в даній інструкції з техніки безпеки в спортивному залі підготовчі до роботи дії.
2.7. Необхідно усунути від навчальних занять тих учнів, одяг і (або) взуття яких не відповідають встановленим вимогам техніки безпеки при проведенні фізкультурно-спортивної діяльності на уроках фізкультури, а також тих учнів, які мають медичні протипоказання.

3. Вимоги безпеки під час занять в спортивному залі

3.1. Під час проведення занять у спортивному залі необхідно дотримуватися всіх положень даної інструкції з охорони праці в спортивному залі, правила експлуатації спортивного обладнання та інвентарю, електроосвітлення. Необхідно також суворо дотримуватися рекомендацій медичного працівника щодо дозування фізичного навантаження для учнів.
3.2. Викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, зобов'язаний забезпечити:

  • підтримання належного порядку і чистоти в спортивному залі;
  • проведення додаткового інструктажу учнів з техніки безпеки перед початком виконання вправ на спортивних снарядах і (або) вправ з їх використанням;
  • дотримання учнями школи всіх вимог відповідних інструкцій з техніки безпеки при виконанні вправ на спортивних снарядах і при використанні спортивного обладнання;
  • суворе дотримання всіх вимог ДСанПіН 5.5.2.008-01 в спортивному залі.

3.3. Під час проведення занять у спортивному залі заборонено:

  • використовувати спортивне обладнання та інвентар в якості підставок під предмети;
  • допускати велике скупчення невикористаного спортивного обладнання та будь-якого іншого інвентарю в спортивному залі;
  • самостійно проводити ремонт спортивного обладнання;
  • залишати учнів в спортивному залі під час уроку або занять одних без нагляду.

3.4. Після завершення виконання фізичних вправ учнями необхідно забезпечити приведення спортивного інвентарю та обладнання в безпечний стан.
3.5. Використання іонізаторів повітря можливо тільки під час перерв в роботі та при відсутності людей в приміщенні спортзалу.
3.6. При відкриванні віконних рам необхідно стежити за відсутністю протягів, які можуть спричинити пошкодження віконного скла.

4. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

4.1. У разі виникнення аварійних ситуацій на робочому місці, які можуть спричинити травми і (або) отруєння учнів, викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, зобов'язаний негайно евакуювати з спортивного залу всіх учнів, керуючись схемою евакуації та дотримуючись при цьому спокою і порядку. До аварійних ситуацій відносяться: замикання електропроводки, прорив водопровідних труб, задимлення, поява сторонніх запахів і т.п. Потім необхідно проінформувати про те, що трапилося, інженера з охорони праці та заступника директора з АГР, а в разі їх відсутності на робочому місці - директора школи або чергового адміністратора загальноосвітнього навчального закладу.
4.2. У разі наявності постраждалих серед учнів викладач, який проводить навчальні заняття в спортивному залі, зобов'язаний негайно звернутися за допомогою до лікаря даного загальноосвітнього навчального закладу, а при необхідності надати першу невідкладну долікарську допомогу потерпілим.
4.3. У разі виникнення загоряння необхідно відключити електроживлення, негайно повідомити про це до найближчого відділення пожежної охорони, а також своєму безпосередньому керівнику, після чого перейти до ліквідації пожежі всіма наявними первинними засобами пожежогасіння.

5. Вимоги безпеки після завершення занять в спортивному залі

5.1. Після завершення роботи в спортивному залі викладач, який проводить навчальні заняття, зобов'язаний:

  • привести спортивне обладнання та пристосування в їх початковий стан;
  • скласти використовуваний спортивний інвентар в спеціально відведені місця, призначені для його зберігання;
  • організовано вивести всіх учнів з спортивного залу.

5.2. Вимкнути освітлення, перекрити водопровідні крани і закрити всі вікна.
5.3. При виявленні будь-яких несправностей меблів, спортивного обладнання, системи вентиляції, порушення цілісності стекол на вікнах необхідно своєчасно інформувати про це заступника директора школи з АГР, а при його відсутності на робочому місці - чергового адміністратора загальноосвітнього навчального закладу і зафіксувати факт в журналі заявок.

6. Завершальні положення інструкції з охорони праці в спортзалі

6.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці в спортивному залі повинні здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
6.2. Дана інструкція з охорони праці в спортзалі повинна бути достроково переглянута в наступних випадках:

  • при перегляді міжгалузевих і галузевих правил і типових інструкцій з охорони праці;
  • при виникненні будь-яких змін і умов праці в спортивному залі;
  • при черговому впровадженні нової техніки і (або) технологій;
  • за результатами аналізу матеріалів розслідування аварій та нещасних випадків на робочому місці, а також професійних захворювань;
  • у разі вимоги Державної служби України з питань праці та ії територіальних органів.

6.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки в спортивному залі умови праці в спортивному залі не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
6.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на інженера з охорони праці або особу, відповідальну за охорону праці в загальноосвітньому навчальному закладі.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

VI. Інструкція з правил безпечної поведінки на воді для дітей 

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2022 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з правил безпечної поведінки вихованців на воді


1. Дана інструкція з правил безпечної поведінки дітей на воді розроблена з метою дотримання вихованцями ДНЗ правил належного поводження, поведінки та безпеки під час перебування на воді, водоймищах та біля них. Бесіда проводиться вихователем дошкольного навчального закладу.

2. Дозволяється купатися тільки в спеціально відведених місцях, там дно перевірено і очищено від небезпечних предметів.

3. Забороняється ходити до водойми без супроводу дорослих.

4. Не рекомендується перебувати у воді без руху. Якщо ви відчули озноб, негайно вийдіть з води.

5. Якщо під час перебування у воді ви використовуєте допоміжні плавальні предмети (надувні матраци або кола), обов'язково поруч з вами повинні знаходитись дорослі. Рятувальний засіб може порватися, і ви раптово опинитеся під водою.

6. Не можна плавати в брудній воді, так як є ймовірність попадання в ротову і носову порожнину мікробів, які провокують серйозні захворювання.

7. Не рекомендується купатися відразу після прийому їжі і великого фізичного навантаження (гра в футбол, біг і т.д.). Між прийомом їжі і купанням необхідно витримати часовий інтервал в 45-50 хвилин.

8. Перебувати у воді можна не більше 30 хвилин; якщо вода холодна, достатньо 5-6 хвилин.

9. Не можна пірнати вниз головою або стрибати у воду з берега.

10. Вийшовши з води, необхідно витертися насухо і відразу одягнутись.

11. Відчувши втому під час купання, необхідно відразу плисти до берега.

12. Не жартуйте, подаючи крики помилкової тривоги. Кличте на допомогу тільки тоді, коли вам загрожує небезпека або щось трапилося насправді.

14. При судомах намагайтеся триматися на воді і кличте на допомогу.

15. Під час купання заборонено:

  • входити у воду розпаленим (спітнілим);
  • запливати за встановлені знаки (огородження ділянки, відведеної для купання);
  • купатися при високій хвилі;
  • стрибати з висоти, якщо поблизу від неї знаходяться інші плавці, штовхати товариша з з берега.
Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

VII.Інструкція з охорони праці з правил поведінки учнів на канікулах

ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
___________________________
(посада керівника і
___________________________
скорочене найменування закладу)
"___"___________2022 № ______
(число, місяць рік)

Інструкція
з охорони праці № _______
«Правила поведінки учнів на канікулах»

1. Загальні положення правил поведінки учнів на канікулах

1.1. Інструкція з правил поведінки учнів на канікулах розроблена у відповідності до Закону України "Про охорону праці" (Постанова ВР України від 14.10.1992 № 2694-XII) в редакції від 20.01.2018р, на основі «Положення про розробку інструкцій з охорони праці», затвердженого Наказом Комітету по нагляду за охороною праці Міністерства праці та соціальної політики України від 29 січня 1998 року № 9 в редакції від 30 березня 2017 року, з урахуванням Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України 26 грудня 2017 року N 1669 та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 «Про Правила дорожнього руху» (із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 553 від 11.07.2018).
1.2. Інструкція з охорони праці встановлює вимоги безпеки життєдіяльності для учнів 1-11 класів під час осінніх, зимових, весняних та літніх канікул.
1.3. Даний інструктаж з правил безпеки під час канікул проводять класні керівники з учнями свого класу чотири рази на рік (перед кожними канікулами).
1.4. У спеціальному журналі робиться відмітка про проведення інструктажу і ставляться підписи вчителя і учнів.

2. Загальні правила поведінки учнів на канікулах

2.1. Під час канікул, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, необхідно суворо виконувати правила дорожнього руху:

  • рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках, тримаючись правого боку;
  • за межами населених пунктів, рухаючись узбіччям чи краєм проїзної частини, йти назустріч руху транспортних засобів;
  • переходити проїзну частину тільки на пішохідних переходах, у тому числі підземних і наземних, а у разі їх відсутності - на перехрестях по лініях тротуарів або узбіч;
  • у місцях, де рух регулюється, керуватися тільки сигналами регулювальника чи світлофора;
  • чекати транспортний засіб тільки на посадкових майданчиках (зупинках), тротуарах, узбіччях, не створюючи перешкод для дорожнього руху;
  • на трамвайних зупинках, не обладнаних посадковими майданчиками, дозволяється виходити на проїзну частину лише з боку дверей і тільки після зупинки трамвая;
  • у разі наближення транспортного засобу з увімкненим проблисковим маячком червоного чи синього кольору або зі спеціальним звуковим сигналом треба утриматися від переходу проїзної частини або негайно залишити її;
  • категорично забороняється вибігати на проїзну частину, влаштовувати ігри на проїзній частині або поблизу неї, переходити проїзну частину поза пішохідним переходом або встановленими місцями;
  • по проїзній дорозі на велосипеді рухатися дозволяється тільки дітям, які досягли 16 років; мопеди й велосипеди мають бути обладнанні звуковим сигналом і світловідбивачами: спереду - білого кольору, по боках - оранжевого, ззаду - червоного; на голові у водія має бути захисний шолом; необхідно чітко дотримуватись правил дорожнього руху;
  • водіям мопедів і велосипедів забороняється: керувати транспортом з несправним гальмом, звуковим сигналом, у темну пору доби; рухатися по автомагістралях, коли є поряд велосипедна доріжка; рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках; їздити, не тримаючись за руль та знімати ноги з педалей; перевозити пасажирів; буксирувати інші транспортні засоби;
  • на інших засобах для катання (скейтборд, самокат, ролики тощо) обирати місце на дитячих майданчиках та ін., на проїзну частину виїжджати заборонено;
  • учні повинні виконувати зазначені правила, а також інші Правила дорожнього руху України, про які дізналися на уроках ОБЖ, виховних годинах, в інших навчальних спеціалізованих установах, на предметних уроках;
  • перебувати поблизу залізничних колій дітям без супроводу дорослих заборонено;
  • учні, користуючись транспортним засобом, повинні сидіти або стояти тільки в призначених для цього місцях, тримаючись за поручень або інше пристосування.

2.2. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, приміщеннях, транспорті, учні повинні чітко виконувати правила пожежної безпеки:

  • забороняється брати з собою вогненебезпечні предмети, які можуть спричинити пожежу (запальнички, сірники, петарди, бенгальські вогні, феєрверки, сигарети, легкозаймисті речовини, вогнепальну рідину тощо);
  • дозволяється користуватися газовою плитою вдома тільки із спеціалізованим електричним приладом для вмикання під наглядом дорослих;
  • забороняється використовувати віконниці на вікна для затемнення приміщень і застосовувати горючі матеріали; зберігати бензин, газ та інші легкозаймисті горючі рідини, приносити їх до приміщення;
  • забороняється застосовувати предмети оформлення приміщень, декорації та сценічне обладнання, виготовлене з горючих синтетичних матеріалів, штучних тканин і волокон (пінопласту, поролону, полівінілу тощо);
  • забороняється застосовувати відкритий вогонь (факели, свічки, феєрверки, бенгальські вогні тощо), використовувати хлопавки, застосовувати дугові прожектори, влаштовувати світлові ефекти із застосуванням хімічних та інших речовин, які можуть викликати загоряння;
  • установлювати стільці, крісла тощо, конструкції, які виконано з пластмас і легкозаймистих матеріалів, а також захаращувати предметами проходи та аварійні виходи;
  • у жодному разі не брати на вулиці чи в іншому місці незнайомі чи чужі предмети, які носять характер побутової техніки, не вмикати їх у розетку вдома чи в інших приміщеннях, усе це може призвести до вибуху та надзвичайної ситуації;
  • не наближатися до електроприладів, музичної апаратури, які живляться струмом.
  • користуватись електроприладами тільки в присутності батьків, сухими руками. Уразі виявлення обірваних проводів, неізольованої проводки, іскріння проводки негайно повідомити дорослих;
  • не скупчуватися біля проходів у громадських установах, входах та виходах, у приміщеннях вестибюлю;
  • беручи участь у масових заходах, не кричати, не свистіти, не бігати, не стрибати, не створювати травмонебезпечних ситуацій у приміщенні, дотримуватися правил пожежної безпеки;
  • у разі пожежної небезпеки: наявності вогню, іскріння, диму - негайно вийти на повітря (за двері, балкон) і покликати на допомогу. Викликати службу пожежної охорони за номером 101, назвавши своє ім'я, прізвище, коротко описавши ситуацію: наявність вогню, диму, кількість людей у приміщенні, свій номер телефону;
  • при появі запаху газу в квартирі, приміщенні в жодному разі не вмикати електроприлади, не користуватися стаціонарним чи мобільним телефоном, відкрити вікна, двері, перевірити приміщення, вимкнути газову плиту, якщо вона була включена й вийти з приміщення; покликати на допомогу дорослих, негайно повідомити в газову службу за номером 104 чи 101 пожежну охорону, назвавши своє ім'я, прізвище, свій номер телефону, коротко описавши ситуацію.

2.3. Під час канікул, перебуваючи вдома, на вулиці, в спеціалізованих установах, громадських місцях, приміщеннях, транспорті тощо, учні повинні чітко виконувати правила з попередження нещасних випадків, травмування, отруєння тощо:

  • під час канікул забороняється наближатися та перебувати біля водоймищ без супроводу дорослих для запобігання утоплення дітей, особливо, коли вода покрита кригою - категорична заборона виходити на лід для попередження провалу під лід;
  • категорично забороняється наближатися й перебувати біля будівельних майданчиків, кар'єрів, у покинутих напівзруйнованих будівлях для запобігання обрушень будівельних матеріалів й попередження травм і загибелі;
  • категорично забороняється вживати алкоголь, наркотичні засоби, тютюнові вироби, стимулятори;
  • пересуватися обережно, спокійно. Беручи участь в іграх, не створювати хаотичний рух, не штовхатись, не кричати. На вулиці бути обережним, дивитись під ноги, щоб не впасти в яму чи у відкритий каналізаційний люк;
  • не підходити на вулиці до обірваних, обвислих проводів, або проводів, які стирчать, а особливо, якщо від них іде гудіння - проводи можуть бути ще підживлені електрострумом;
  • не можна підходити до щитових, залазити на стовпи з високовольтними проводами,можна отримати удар електрострумом від високовольтних живлень за 5 метрів;
  • бути обережним на дитячих майданчиках, у парках відпочинку: спочатку переконатись, що гойдалки чи атракціони, турніки, прилади справні, сильно не розгойдуватись й не розгойдувати інших, щоб не призвести до травмування, падіння;
  • не виходити на дах багатоповерхівки для попередження падіння з висоти;
  • не підходити до відкритих вікон, мити вікна тільки в присутності дорослих, не нахилятись на перила, парапети сходинок для запобігання падіння дітей з висоти;
  • не спускатись у підвали будинків чи інші підземні ходи, катакомби, бомбосховища: там може бути отруйний газ;
  • не контактувати з незнайомими тваринами для запобігання укусів хворих на сказ тварин;
  • застосовувати всі знання й правила, отримані на уроках ОБЖ, виховних годинах, навчальних уроках.

2.4. Під час канікул учні повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома, на вулиці, у громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутому просторі приміщень із чужими людьми, правила попередження правопорушень та насильства над дітьми:

  • не розмовляти й не контактувати з незнайомцями, особливо не передавати їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками правоохоронних органів, одразу ж кличте на допомогу й ідіть швидко до людей;
  • не сідати й не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони питають, як проїхати на вулицю, скажіть, що не знаєте, а самі йдіть далі;
  • перебувати без супроводу дорослих на вулиці дітям до 10 років можна до 20.00, до 14 років до 21.00, до 18 років до 22.00; у темну пору сезону - до настання темряви;
  • діти мають право не відкривати двері дому навіть представникам правоохоронних органів. Якщо незнайомець питає вас, чи скоро прийдуть батьки, повідомте, що скоро: вони в сусідів, а в цей час зателефонуйте батькам і двері незнайомцям не відкривайте;
  • тримайтесь подалі від тих, хто влаштовує бійки, не втручайтесь у суперечки дорослих і не провокуйте словами, діями агресивну поведінку, яка може призвести до бійки або травми; у стосунках із оточуючими керуйтеся толерантними відносинами;
  • не заходьте в під'їзд, у ліфт із незнайомими людьми; одразу кличте на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії відносно вас. Будьте уважними, оглядайтеся назад й перевіряйте, чи не йде за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між будинками й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупиніться й відійдіть убік, щоб людина пройшла повз;
  • під час перебування на дискотеці завчасно попросити батьків зустріти вас після заходу; керуватись загальними правилами етикету й нормами поведінки, не провокувати оточуючих на агресивну поведінку рухами й словами. У разі небезпечної ситуації звертатись до служби охорони закладу, викликати міліцію за номером 102, зателефонувати батькам;
  • не вчиняти дії, які можуть призвести до правопорушень. Неповнолітніми, за Кримінальним кодексом, вважаються особи віком до 18 років. За злочини, вчинені після настання 14-річного віку, неповнолітні підлягають кримінальній відповідальності; позбавлення волі неповнолітньому може бути призначене строком не більше як 10 років; найбільш суровим примусовим заходом виховного характеру є направлення до спеціальних навчально-виховних установ, яке здійснюється примусово, незалежно від бажання неповнолітнього чи його батьків;
  • батьки неповнолітніх, що не займаються вихованням своїх дітей, підлягають адміністративному штрафу в розмірах, передбачених відповідною статтею Кримінального кодексу України.

2.5. Під час канікул учні повинні виконувати правила щодо запобігання захворювань на грип, інфекційні, кишкові захворювання, педикульоз тощо:

  • при нездужанні не виходити з дому, негайно викликати лікаря - не заражати інших людей;
  • хворому виділити окреме ліжко, посуд, білизну;
  • приміщення провітрювати постійно;
  • у разі контакту з хворим, одягати марлеву маску;
  • хворому дотримуватись постільного режиму;
  • вживати заходів профілактики: їсти мед, малину, цибулю, часник; чітко дотримуватися рекомендацій лікаря;
  • постійно мити руки з милом перед їжею;
  • не їсти брудних овочів і фруктів, ретельно їх мити, обдавати окропом;
  • для запобігання захворювань на педикульоз регулярно мити голову; довге волосся в дівчат має бути зібране в зачіску, не користуватися засобами особистої гігієни (розчіскою) інших осіб, а також не передавати свої засоби гігієни іншим. Не міряти й не носити чужий одяг, головні убори, а також не передавати іншим свій одяг;
  • не вживати самостійно медикаментів, медичних препаратів, не рекомендованих лікарем;
  • у разі якщо ви почуваєте себе погано, а дорослих немає поряд, викликайте швидку медичну допомогу за номером 103, описавши свій стан, назвавши номер свого телефону, домашню адресу, прізвище, ім'я, обов'язково зателефонуйте батькам.

2.6. У громадських місцях бути ввічливим і уважним до дітей і дорослих, дотримуватися норм моралі та етики.
2.7. Бути уважним і обережним на проїжджій частині дороги, дотримуватися правил дорожнього руху.
2.8. У громадському транспорті бути уважним і обережним при посадці і виході, на зупинках.
2.9. Під час ігор дотримуватися правил гри, бути ввічливим.
2.10. Не розмовляти зі сторонніми (незнайомими) людьми. Не реагувати на знаки уваги і накази незнайомця. Нікуди не ходити зі сторонніми.
2.11. Не гратися в темних місцях, на звалищах, будмайданчиках, пустирях і в покинутих будівлях, поряд із залізницею і автомагістраллю.
2.12. Завжди повідомляти батькам, куди йдеш гуляти.
2.13. Без супроводу дорослих і дозволу батьків не ходити до водойм (річок, озер, водосховищ) і в ліс, не їхати в інший населений пункт.
2.14. Одягатися відповідно до погоди.
2.15. Не дражнити і не гладити безпритульних собак та інших тварин.
2.16. Перебуваючи вдома, бути уважним при поводженні з гострими, ріжучими, колючими предметами і електронагрівальними приладами; не грати з сірниками, запальничками і т.п.

3. Правила поведінки учнів на осінніх канікулах

3.1. Дотримуватися правил п. 2 даної інструкції.
3.2. Перебуваючи поблизу водойм, не входити в воду, не ходити по краю обриву.
3.3. При поході в ліс не підпалювати суху траву, не лазити по деревах, уважно дивитися під ноги.
3.4. При використанні скутерів, велосипедів дотримуватися правил дорожнього руху.
3.5. При використанні роликових ковзанів, скейтів та самокатів, пам'ятати, що проїжджа частина не призначена для їх використання, кататися по тротуару.
3.6. Під час походів у ліс обов'язково надіти головний убір і одяг з довгими рукавами, щоб уникнути укусів кліщів та інших комах.

4. Правила поведінки учнів на зимових канікулах

4.1. Дотримуватися правил п. 2 даної інструкції.
4.2. У разі ожеледі не поспішати при ходьбі, не обганяти перехожих. При падінні намагатися впасти на бік, не хапатися за оточуючих.
4.3. Під час катання на гірках і ковзанках, бути дуже уважним, чи не штовхатися, дотримуватися правил техніки безпеки:
4.3.1. Дотримуватися інтервалу при русі на лижах по дистанції 3-4 м при спусках з гори - не менше 30 м; при спуску з гори не виставляти вперед лижні палиці; після спуску з гори не зупинятися біля підніжжя гори, щоб уникнути зіткнень з іншими лижниками; негайно повідомити дорослим (батькам, знайомим) про перших же ознаках обмороження; щоб уникнути потертостей ніг, не ходити на лижах в тісному чи занадто вільному взутті.
4.3.2. Під час катання на ковзанах треба намагатися обходити тих, хто погано катається. При падінні тримати руки ближче до тіла і намагатися якомога швидше піднятися на ноги.
4.4. Перебуваючи біля водоймищ, не ходити по льоду (лід може виявитися тонким).
4.5. Використовувати бенгальські вогні тощо тільки в присутності і з дозволу дорослих в спеціально відведених для цього місцях, дотримуючись правил пожежної безпеки та інструкції із застосування.
4.6. Граючи в сніжки, не мітити їх в обличчя і в голову.
4.7. Не ходити вздовж будинків - можливе падіння снігу та бурульок.

5. Правила поведінки учнів на весняних канікулах

5.1. Дотримуватися правил п. 2 даної інструкції.
5.2. Не ходити вздовж будинків - можливе падіння снігу та бурульок.
5.3. Не підходити до водойм з тонким льодом. Не кататися на крижинах.
5.4. При використанні скутерів, велосипедів дотримуватися правил дорожнього руху.
5.5. При використанні роликових ковзанів, скейтів та самокатів, пам'ятати, що проїжджа частина не призначена для їх використання, кататися по тротуару.
5.6. Під час походів у ліс обов'язково надіти головний убір і одяг з довгими рукавами, щоб уникнути укусів кліщів та інших комах.
5.7. Перебуваючи поблизу водойм, не входити в воду, не ходити по краю обриву.
5.8. При поході в ліс не підпалювати суху траву, не лазити по деревах, уважно дивитися під ноги.

6. Правила поведінки учнів на літніх канікулах

6.1. Дотримуватися правил п. 2 даної інструкції.
6.2. Перебуваючи на вулиці, надіти головний убір, щоб уникнути сонячного удару. При підвищеному температурному режимі намагатися перебувати в приміщенні або в тіні, щоб не отримати тепловий удар.
6.3. При використанні скутерів, велосипедів дотримуйся правил дорожнього руху.
6.4. При використанні роликових ковзанів, скейтів та самокатів, пам'ятай, що проїжджа частина не призначена для їх використання, ти повинен кататися по тротуару.
6.5. Перебуваючи поблизу водойм, дотримуватись правил поведінки на воді:

  • не купатися у місцях з невідомим дном;
  • входити в воду тільки з дозволу батьків і під час купання не стояти без рухів;
  • не стрибати в воду головою вниз при недостатній глибині води, при необстеженому дні водойми і при знаходженні поблизу інших плавців;
  • не залишатися при пірнанні довго під водою;
  • не запливати за встановлені знаки огорожі водного басейну (буйки), при великій хвилі, не підпливати близько до моторних човнів, пароплавів, барж тощо;
  • відчувши озноб, швидко вийти з води і розтертися сухим рушником;
  • при судомах не губитися, намагатися триматися на воді і покликати на допомогу.

6.6. Під час походів у ліс обов'язково надіти головний убір і одяг з довгими рукавами, щоб уникнути укусів кліщів та інших комах.
6.7. Під час походу в ліс не підпалювати суху траву, не лазити по деревах, уважно дивитися під ноги.

7. Завершальні положення інструкції

7.1. Перевірка і перегляд інструкції з охорони праці для учнів на канікулах повинна здійснюватися не рідше одного разу на 5 років.
7.3. Якщо протягом 5 років з дня затвердження (введення в дію) даної інструкції з техніки безпеки для учнів на канікулах умови не змінюються, то її дія автоматично продовжується на наступні 5 років.
7.4. Відповідальність за своєчасне внесення змін і доповнень, а також перегляд даної інструкції покладається на відповідального за охорону праці співробітника загальноосвітнього навчального закладу.

Інструкцію розробив
____________________________

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)
служби охорони праці закладу

З інструкцією ознайомлений (а)
«___»___________20___р.

Створено за допомогою Webnode
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати